Ezoterikus adatbázis, ezoterikus kereső, ezoterikus névjegyzék, ezoterikus szolgáltatók, klubok, iskolák, szervezetek. Utoljára frissítve: 2005.11.07

Főoldal
Egyéni szolgáltatók
Klubok, iskolák
Cikkek, publikációk
Programok
Magunkról
Kapcsolat
Fórum

Fórum
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzenetekPrivát üzenetek   BelépésBelépés 

egy kis filozófia
Ugrás az oldalra: 1, 2  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Duma-részleg
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Mária
Az EZO-INFO guruja!
Az EZO-INFO guruja!

HozzászólásElküldve: 2006.01.21 13:16    Hozzászólás témája: egy kis filozófia Hozzászólás, az előzmény idézésével

sziasztok!
annyira bosszantó, h némely kérdéseken képes vagyok kitartóan hosszú napokon át rágódni és akkor is csak részinformációkat bírok megfejten, ami után meg persze azon gondolkozom napokig, h vajon ezek hogy illenek a "nagy egészbe"... Laughing
most azon töprengek éppen, hogy az ember képes e teremteni olyat, ami nincs!
mondok egy példát:
adva van egy tehetséges m?vész, aki olyan dolgokat festeget, aminek a fizikai valója nincs (pl: olyan virágok, amik a "valóságban" nem léteznek).
most akkor ezt honnan szedi?
vajon ? teremti ezeket a fantáziája segítségével, vagy már meglév? alakokat szed el? a saját pl: tudatalattijából (amik mondjuk az ember számára még ismeretlenek, de létezik)
ha abból indulok ki, hogy minden az egység része, akkor az ember sem teremthet semmi olyat, ami új, és nincs benne az egészben.
ööö...izé...kissé belezavarodtam... Embarassed
nos?
üdvözön:m.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Bogár Iván Balázs
Site Admin

HozzászólásElküldve: 2006.01.21 13:41    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia!

Szerintem az ember nem teremt olyat, ami nincs.
Véleményem szerint csak dolgokat lehet kiemelni az "egészb?l".
Ha ajánlhatok irodalmat a kérdésben, akkor Balogh Béla: Végs? valóság.

Cupp,

Ha az Úr citromot adott, csinálj bel?le limonádét!
Vissza az elejére
Mária
Az EZO-INFO guruja!
Az EZO-INFO guruja!

HozzászólásElküldve: 2006.01.21 19:23    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bogár Iván Balázs írta:
Szia!

Szerintem az ember nem teremt olyat, ami nincs.
Véleményem szerint csak dolgokat lehet kiemelni az "egészb?l".
Ha ajánlhatok irodalmat a kérdésben, akkor Balogh Béla: Végs? valóság.

Cupp,

szia Ív!
a VV-t olvastam és tetszett (egy másik topicban már írtam asszem), és nagyszer?nek találom, h valaki kijelenti "a NAGYBET?S IGAZSÁGOT" anélkül, h a folytatásba belemenne. tehát számomra értékes gondolat az, h olyat nem teremthetünk ami nincs, de ennek bele kéne passzolnia a többi "igazságba". uis ha ezt veszem alapul, akkor pl a skizofrének nem hallucinálnak, a paranoiások okkal félnek, léteznek ufók is Laughing , és minden igaz, amit egy ember magának kitalál/kreál.
igazából saját véleményem egyenl?re nem fejteném ki, most inkább csak konkrét állásfoglalás nélkül próbálok gondolkozni (megvizsgálva a két oldalt), és nagyon kíváncsi vagyok a véleményetekre!
pusz:m.
Vissza az elejére
Szombati Frigyes
Site Admin

HozzászólásElküldve: 2006.01.21 19:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok!

Nagyon érdekes felvetés!

A "Mi a csudát tudunk..." c. filmben van egy jelenet, amiben azt taglalgatják, hogy az ?slakosok EGYÁLTALÁN NEM IS LÁTTÁK Columbus hajóit, mert nem ismerték ezt a "dolgot".
Ha ezzel összekapcsolom a kérdést, akkor az jut eszembe, hogy valóban nem lehet olyat teremteni, ami nincs.

Ha tehát egy m?vész olyan virágot fest, ami valójában nincs, akkor az csak az én világomban nem létezik. Very Happy
Bogár Iván Balázs
Site Admin

HozzászólásElküldve: 2006.01.22 16:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia Mária!

A fenti hozzászólásom els? két sora a véleményem. A harmadik, pedig egy ajánlás. Smile

A skizofrének nem hallucinálnak, mert a saját valójukban létez? dolgokat látnak.
A paranoiás joggal fél, hiszen a saját hitrendszerében félelmetes dologt?l retteg.
UFO-k is létezhetnek.

Biztosan el?fordult már Veled is, hogy egy álmot valóságosnak éltél meg, és csalódott/megkönnyebbült voltál, mikor felébredtél. De, ha megfeszülsz sem tudod senkinek bebizonyítani, hogy mit álmodtál! Ha nincs bizonyíték, akkor nem igaz, amit állítasz! Most gondolkozz el azon, hogy mi a valóság!?

Nézzünk egy másik megközelítést.
Isten a maga hasonlatosságára megteremtette az embert, tehát a teremt? átruházta ránk a teremtés jogát (vagy egy részét annak). Istenben (az egységben) viszont minden létezik. Ezért nem tudunk tökéletesen újjat alkotni.

Üdv,
Iván
Vissza az elejére
Mária
Az EZO-INFO guruja!
Az EZO-INFO guruja!

HozzászólásElküldve: 2006.01.23 20:41    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

ehh...most látom csak milyen példákat hoztam fel az el?z? hozzászólásomban. eléggé egy körben mozodnak...
de akkor mondok mást:
pl egy feltaláló is csak olyan dolgot találhat fel, ami már létezik, de még nem találta meg senki és ? bukkan rá els?nek?

Ív írta:
A skizofrének nem hallucinálnak, mert a saját valójukban létez? dolgokat látnak.

ezt csak sejtem, de nem teljesen értem. ha azt veszem, h mindenki világa beletartozik a nagy egész világba, akkor hogy lehet h vkinek a világa ezen kívül áll(hiszen csak ? látja)?
üdvicsekk:m.
ui:bonyolult n? vagyok, mondtam már? de ez még semmi! kérdezek is... Laughing
Vissza az elejére
Bogár Iván Balázs
Site Admin

HozzászólásElküldve: 2006.01.24 00:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia Mária!

Csak kérdezz bátran! Már nincs sok törékeny dolog a közelemben. Razz
Szerintem a nagy egészet csak a Teremt? látja.
Tehát a másik ember világa számomra láthatatlan, de ett?l még beletartozik a nagy egészbe!

Ha már felhoztad az elmebajosokat példának, akkor érdemes arra is egy gondolatot áldozni, hogy egy elmebeteg egy elfogadott társadalmi normához képest viselkedik másképp! Idea
Képzelt el, hogy idecsöppenne egy táltos a múltból és nekiállá mesélni, hogy alsóvilág meg fels?világ. Szerintem baromi hamar kényszerzubbonyban találná magát csak, mert nem olyan dolgot hirdet, ami a mi XXI. századi agyunknak elfogadható!

Pussz,

Vissza az elejére
manyaizs
Gyakori látogató!
Gyakori látogató!

HozzászólásElküldve: 2006.01.24 01:14    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bogár Iván Balázs írta:
Ha már felhoztad az elmebajosokat példának, akkor érdemes arra is egy gondolatot áldozni, hogy egy elmebeteg egy elfogadott társadalmi normához képest viselkedik másképp! Idea
Képzelt el, hogy idecsöppenne egy táltos a múltból és nekiállá mesélni, hogy alsóvilág meg fels?világ. Szerintem baromi hamar kényszerzubbonyban találná magát csak, mert nem olyan dolgot hirdet, ami a mi XXI. századi agyunknak elfogadható!

Kedves Iván!

Ha már így felhoztad ezt, érdemes azt is megvizsgálni, mi lenne ha egy számunkra "normális" ember bekerülne, a "dili-házba" csupa számunkra "bolond" ember közé. Nos ott most ki is lenne a bolond?.Ha el?térbe hozzuk azt a Demokratikus ideát, hogy a "többség akarat számít"
Akkor az ? közösségükben teljesen egyértelm? lenne ki a nem normális (például ha a cip?f?z? által húzogatott cip?be nem látja a buksit, vagy a 20 társából 19 ben nem fedezi fel a Napóleont, szerencsétlen „normális” emberünk) amúgy, Mi is így m?ködünk! Így nehéz eldönteni ki is valójában a bolond! De ennek ellenére egy Dethlefseni idézet jut eszembe ami valahogy így hangzott talán: ha a többség azt állítja, attól még a hülyeség az hülyeség marad.

manyaizs
Vissza az elejére
Mária
Az EZO-INFO guruja!
Az EZO-INFO guruja!

HozzászólásElküldve: 2006.01.24 15:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bogár Iván Balázs írta:

Pussz,

igazából mindenki másképp viselkedik másnál Smile !
vagy a világ amolyan klisékhez hasonlítgat?
(de az "?rülteket" is csoportosítgatják viselkedési forma szerint, akkor mi a különbség?)
Vissza az elejére
Bogár Iván Balázs
Site Admin

HozzászólásElküldve: 2006.01.25 00:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia!

Az a különbség, hogy egy elfogadott társadalmi normához képest viselkedik másképp!

Pusz,
Iván
Vissza az elejére
Bogár Iván Balázs
Site Admin

HozzászólásElküldve: 2006.01.25 20:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok!

Vissza az alapkérdéshez! Eszembe jutott egy Zen történet (sajnos nem tudom pontosan idézni).

Két tanítvány vitatkozott egy zászlót nézve, hogy a szél vagy a zászló mozog-e valójában. Nem tudtak d?l?re jutni, ezért megkérdezték a mesterüket, hogy kinek van igaza.
A mester ezt válaszolta:
Egyik?töknek sincs igaza! Valójában az elme az, ami mozog.

Üdv,
Iván

Vissza az elejére
zsilip
Gyakori látogató!
Gyakori látogató!

HozzászólásElküldve: 2006.01.27 14:00    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Hahó!
Ez tetszik. Az elme. Szerintem ennek a dolognak is ez a kulcskérdése (az én világomban persze Laughing ).
Az én világomban minden ember egy sz?r?n keresztül látja a valóságot, a sz?r? lehet az elméje, lehet a test, lehet az általa megtapasztalt dolgok összessége, valójában az lényegtelen, mi korlátozza az embert a teljesség látásában. De hál' Istennek korlátozva vagyunk (Az egyik Dugles Adams könyvben van szó egy olyan "kínzásról", hogy az embernek egy pillanatra megmutatják, valójában mekkora is a világ, és a felismerést?l meg a parányiság érzetét?l többnyire meg?rülnek, vagy belehalnak a delikvensek...)
De mindenkinek más más sz?r? jutott, s épp ezért nem minden embert értünk meg, csak azokat, akikkel legalább hasonló színben látjuk a világot... Hogy új dolog-e amit mi kitalálunk? Részben igen, hiszen amikor lefestesz egy virágot, tökéletesen nem olyan, mint az eredeti (még ha egy létez? virágot is fest az ember). Amikor kitalálsz egy bútort, mikor eltáncolsz egy táncot, vagy egy "sehol sem hallott" dallam jut eszedbe, részben újat alkot az ember. Azért új, mert azon a sz?r?n keresztül, ami a tiéd fogod átadni a világnak, és ez teljességgel egyedi. De hogy az ihletésed honnan ered, na az nem biztos, hogy eredeti ötlet, és a miénk.
Ha ihletem van valamir?l, megköszönöm, hogy lejöhetett rajtam keresztül, s igyekszem legjobb tudásomnak megfelel?en kihozni azt az anyagi világba. Az a valami létezett el?tte is, csak nem anyagi formában. Így testet ölthet általunk bármi, ami "lekívánkozik".
Pussz: zsilip
Shift
Gyakori látogató!
Gyakori látogató!

HozzászólásElküldve: 2006.01.27 17:47    Hozzászólás témája: teremteni világokat Hozzászólás, az előzmény idézésével

Mária írta:
...vajon ? teremti ezeket a fantáziája segítségével, vagy már meglév? alakokat szed el? a saját pl: tudatalattijából (amik mondjuk az ember számára még ismeretlenek, de létezik)
ha abból indulok ki, hogy minden az egység része, akkor az ember sem teremthet semmi olyat, ami új, és nincs benne az egészben.

Igen, ez utóbbi gondolat lényegében mindent magába foglal, minthogy....

... és ha elég mélyre mész,...

....

Valójában semmit sem alkot(hat)unk, csupán hozzáfér(het)ünk a Mindenség végtelen információjának egy-egy szeletkéjéhez....

Ám ha úgy foglamzunk, hogy

Valójában semmi sincs önmagában, hanem mindent mi magunk alkotunk...

....akkor lényegében ugyanazt állítjuk.
Mária
Az EZO-INFO guruja!
Az EZO-INFO guruja!

HozzászólásElküldve: 2006.01.27 19:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Shift!
megtisztel? h hozzászóltál a topic témájához, ami számomra mostanában annyira fontos!
viszont van egy bibi...nem értem (talán a másfajta gondolkodásom miatt...), de nagyon szeretném megérteni!!!
mit jelent pontosan az, h "nem a kanál hajlik, hanem te magad"?
mármint másképp fogalmazva...
persze vannak elgondolásaim...kérlek javíts ki ha rosszul értem, de nekem vmi ilyesmiket takar h pl:
- nem az esemény számít, hanem a viszonyítási pont, a szemszög
- vagy: a dolgok attól válnak olyanná amilyenek, mert olyanná alakítjuk ?ket stb...
és az h "Valójában semmi sincs önmagában, hanem mindent mi magunk alkotunk..."?
mellesleg ha ez tényleg uazt jelenti, mint az h "hozzáfér(het)ünk a Mindenség végtelen információjának egy-egy szeletkéjéhez....", akkor ebb?l az következik, h mi alakítjuk a mindenséget...ebb?l pedig az következik, h a "mindenség" változó.
ööö...tudnám még folytatni, de egyenl?re ennyi elég bel?lem
Very Happy
üdv:m.
Vissza az elejére
Szombati Frigyes
Site Admin

HozzászólásElküldve: 2006.01.27 20:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

MATRIX 1. rész.

A kissrác ül a földön és hajlítgatja a kanalakat, amúgy Uri Geller módra.
F?h?sünk nézi, A kissrác megkérdezi, akarja-e kipróbálni.
F?h?sünk igent mond.
Ekkor mondja neki a kissrác, hogy ne próbálja meghajlítani a kanalat, mert úgysem fog menni. Inkább próbálja meg felismerni a valóságot: "Nem a kanál hajlik, hanem te magad. A kanál valójában nem is létezik"
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Duma-részleg Időzóna: (GMT +2 óra)
Ugrás az oldalra: 1, 2  Következő
1 / 2 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban