Ezoterikus adatbázis, ezoterikus kereső, ezoterikus névjegyzék, ezoterikus szolgáltatók, klubok, iskolák, szervezetek. Utoljára frissítve: 2005.11.07

Főoldal
Egyéni szolgáltatók
Klubok, iskolák
Cikkek, publikációk
Programok
Magunkról
Kapcsolat
Fórum

Fórum
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzenetekPrivát üzenetek   BelépésBelépés 

szkeptikus sarok
Ugrás az oldalra: 1, 2  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Duma-részleg
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Mária
Az EZO-INFO guruja!
Az EZO-INFO guruja!

HozzászólásElküldve: 2006.01.13 16:59    Hozzászólás témája: szkeptikus sarok Hozzászólás, az előzmény idézésével

Hölgyeim, Uraim!
Tessék, tessék!
itt lehet (kultúráltan!) "sárt dobálni", kételkedni, gyanakodni, hosszú okfejtéseket és magyarázatokat körmondatokba foglalni, h kinek miért nincs hite ill. ki mit nem hisz el!
Vigyázat, csak finoman Laughing !
nagyon szigorú moderátor vagyok Twisted Evil !
üdvicsekk:m.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Mária
Az EZO-INFO guruja!
Az EZO-INFO guruja!

HozzászólásElküldve: 2006.01.23 20:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

azért ennyire nem kell megijedni Laughing
na elkezdem, ezt egy nagyon jó oldalról szedtem le, aminek rendszeres olvasója vagyok. sajnos (mint állandó kérdez? és érdekl?d?) rendszeresen találkozom ezzel a jelenséggel, bár néha korrektebbnek tartom, mintha valaki nem vállalja be, és elkezdi kikerülni a kérdéseket...

"nem tudás, mint érv (argumentum ad ignorantiam)

A nem tudás, mint érv egy logikai csapda, mely szerint egy dolog igaz, ha nem bizonyított, hogy hamis, illetve hamis, ha nem bizonyított, hogy igaz. Egy állítás helyességét vagy helytelenségét csak a rá vonatkozó bizonyítékok alátámasztása vagy megcáfolása alapján kell mérlegelni, nem pedig egy ellenkezõ, vagy a vele ellentétes állítás bizonyításának hiánya alapján. (Ellenkezõ állítások nem lehetnek egyszerre igazak, de az ellentétes állításokkal szemben lehetnek egyszerre hamisak. "János Pécsett volt a rablás idején" és "János Gyõrött volt a rablás idején" ellenkezõ állítások feltéve, hogy ugyanarról a Jánosról és rablásról van szó. "János Pécsett volt a rablás idején" és "János nem volt Pécsett a rablás idején" ellentétes állítások. Egy állítás bizonyítást nyer, ha a vele ellentétes állítást (a negáltját) megcáfolják, és fordítva.)

Az a tény, hogy nem lehet bebizonyítani, hogy az univerzum nem tudatos tervezés eredménye, nem bizonyítja, hogy az. Ugyanígy az, hogy nem lehet bizonyítani, hogy tényleg tudatos tervezés által jött létre, nem bizonyíték arra, hogy nem úgy jött létre.

A nemtudás mint érv még meggyõzõbben hat, ha vágyvezérelt gondolkodással párosul. Például ha valaki hinni akar a halhatatlanságban, hajlamosabb az áhított hit ellentétére vonatkozó bizonyítékok hiányát bizonyítékként értékelni."

mit szóltok? mennyire van ebben igazság Question
Vissza az elejére
manyaizs
Gyakori látogató!
Gyakori látogató!

HozzászólásElküldve: 2006.01.24 02:01    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Marja!

Az ítélkezési gyakorlatok jutnak err?l eszembe.

Hogy a vádlottnak kell e az ártatlanságát bizonyítani, vagy a vádlónak a vádlott b?nösségét.

Végül is néz?pont kérdése. De szerintem az „igazságosabb” ha aki vádol (állít), az bizonyít.

manyaizs
Vissza az elejére
Bogár Iván Balázs
Site Admin

HozzászólásElküldve: 2006.01.24 10:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok!

Nekem meg az jutott eszembe, hogy a bizonyíték sokszor egy bels?, szubjektív dolog. Például két egymásnak szemben ül? ember az asztal jobb és bal oldalán látja a sótartót, és mindkett?nek igaza van.
Magyarán az az igaz, amit annak hiszek. A hitem befolyásolja a tudásomat és viszont.

Üdv,
Iván
Vissza az elejére
Mária
Az EZO-INFO guruja!
Az EZO-INFO guruja!

HozzászólásElküldve: 2006.01.24 11:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

manyaizs írta:
Kedves Marja!

Az ítélkezési gyakorlatok jutnak err?l eszembe.

Hogy a vádlottnak kell e az ártatlanságát bizonyítani, vagy a vádlónak a vádlott b?nösségét.

Végül is néz?pont kérdése. De szerintem az „igazságosabb” ha aki vádol (állít), az bizonyít.

manyaizs

szia Zsolti!
el?ször is: örülök h itt vagy! Very Happy
amit írtál, abban van igazság, bár egy kissé felnagyított! sztem ebben a vizsgálatban benne van az, h mindkét oldalt meg kell vizsgálni, miel?tt az ember döntést hoz. ezt én korrektnek tartom.
pussz:m.
Vissza az elejére
Venus
Gyakori látogató!
Gyakori látogató!

HozzászólásElküldve: 2006.01.24 11:33    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok! Smile

Igen, Máriának igaza van, minkét oldalt meg kell vizsgálni, miel?tt VÉLEMÉNYT ALKOTUNK. De itt -és szerintem manyaizs err?l írt - arról van szó, hogy nem ítélünk, egyszer?en véleményt alkotunk. Smile

A véleményalkotás indulat, és érzelemt?l mentes. Az ítélet tele indulattal...hiába tárgyilagos, és bizonyított.
Vissza az elejére
Mária
Az EZO-INFO guruja!
Az EZO-INFO guruja!

HozzászólásElküldve: 2006.01.24 12:07    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Venus írta:
Sziasztok! Smile

Igen, Máriának igaza van, minkét oldalt meg kell vizsgálni, miel?tt VÉLEMÉNYT ALKOTUNK. De itt -és szerintem manyaizs err?l írt - arról van szó, hogy nem ítélünk, egyszer?en véleményt alkotunk. Smile

A véleményalkotás indulat, és érzelemt?l mentes. Az ítélet tele indulattal...hiába tárgyilagos, és bizonyított.

szia Venus!
ebben bizony nagyonis igazad van!
de itt is fel lehet osztani az embereket:
(saját megfigyeléseim alapján...)
1. szkeptikus, gúnyos, rosszindulatú (tehát nem érzelemmentes), az esélyt sem adja meg, h a másik fél elmondhassa véleményét, ráadásul el?ítéletes is, viszont a különböz? "világi" tudományokban roppant járatos(sajnos ebb?l van a legtöbb)
2. szkeptikus, kissé gúnyos, el?ítéletes, nem széleslátókör?, a tudományos tereken is szegényes ismeret?, és elutasító ("?t hagyják békén az egésszel" típus...)
3. szkeptikus, de szeretne hinni, ám ehhez folytonos ellen?rizgetésekre van szüksége (talán fél a naivságtól Question ), mindkét oldalt meghallgatja, hosszú ideig kutatgat, mérlegel, mire döntéseket hoz, képes beleásni magát az ezoizébe, és miután valamennyire kiismerte magát, csak akkor kérdez ill. kételkedik

sztem az egyest sokan azért látják veszélyesnek, mert elég nagy a száma azoknak az embereknek, akik nem néznek utána saját "tudományuk" hátterének(szerencsére sok kivétel van), és egy "okos" ember a sok kérdésével könnyen zavarba tudja hozni, és alapjaiban megrengeti a hitét.
egyébként a rosszindulatú hozzáállással lenne egy megjegyzésem: gondoljunk bele, mennyi mindent?l zárja el magát az az ember, aki nem adja meg legalább a minimális esélyt egy dolog tényleges m?ködésére (pl: asztrológia)
jaj...már nekem is belefájdult a fejem... Laughing
üdv mindenkinek és várom a véleményeket!
m.
Vissza az elejére
zsilip
Gyakori látogató!
Gyakori látogató!

HozzászólásElküldve: 2006.01.24 17:21    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Üdv!
Nekem err?l a kinek van igaza-dologról két tanmese jut eszembe, mindkett? elég ismert. Az egyik:

Egy keleti bölcs uraság híres volt arról, hogy jól tudott vitatkozni. Nagyon ügyesen érvelt az mellett, amit igaznak hitt, s nem akadt az országában, aki ki bírta forgatni a nézeteib?l. Mígnem egy nap arra vet?dött egy szerzetes, és vitába bonyolódott az urasággal arról, hogy léteznek-e szellemek, avagy sem.
Napokig vitáztak, érveket ellenérvek követtek, és nem jutottak semmire. Aztán egy id? után a szerzetes megunta, és azt mondta, hogy ? nem tudja bebizonyítani az igazát, de hamarosan küld valakit aki erre képes.
Persze az uraság alig várta, hiszen imádott vitatkozni. Néhány nap elteltével arra ébredt, hogy valaki állt az ágyánál. Már majdnem az ?rségért kiáltott, amikor az illet? közölte, hogy ez és ez a szerzetes küldte a vitájuk ügyében. Megint elkezd?dött a végeláthatatlan vitatkozás, s persze az illet? érveit is sorba megcáfolta az uraság. Egy id? után aztán az idegen is bedühödött, és közölte, hogy szellemek márpedig vannak.
-De nincsenek, -jelentette ki az úr.
-De vannak, hiszen én magam is az vagyok! -Azzal elenyészett

Matematikailag mindent meg lehet cáfolni a kell? paraméterek kihagyásával! Laughing

És a másik (ez kísértetiesen Smile hasonlít a sótartós sztorihoz)

5 vak tudós egy elefántot vizsgál nagy b?szen, és az egyiknek jut az agyara, másiknak az orrmánya, harmadiknak a lába, negyediknek a törzse, ötödiknek a farka.
A vizsgálatuk befejeztével leülnek összegezni, ki mit is tapasztalt.
-Ez egy síma, vékony, kemény hengeres valami, enyhén görbe, és elvékonyodik.
-Hát az nem lehet, mer nem is síma, hanem érdes, puha, a vége nedves, és szuszog.
-Mégogy szuszog?! Ez egy nagy oszlop inkább, és körmökben végz?dik...
-Körmökben? Oszlop?? Ez egy vízszintes hengeres valami, át sem lehet érni, olyan hatalmas.
-Szerintem pedig ez az egész nem is igaz, amit letapogattunk, az egy óriási ecsetszer? rugalmas valami.

Szóval én azt mondanám, hogy a teljesség ismerete nélkül igen felel?tlen lenne kijelenteni valamit, hogy az úgy van. A teljesség ismeretét?l meg általában messze állunk... Laughing
Még jó, hogy nem jutott minden lábára egy egy tudós, ezek aztán többségbe kerülve hülyének nézik a többit... Smile
Üdv: zsilip
Venus
Gyakori látogató!
Gyakori látogató!

HozzászólásElküldve: 2006.01.25 11:25    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok! Very Happy

Ó igen, Mária valóban igaz, sokfélék vagyunk a vitatkozás szempontjából. Épülnek erre különböz? versenyek, úgy tudom a középiskolások körében. Megadnak egy témát, és a versenyfeladat az, hogy különböz? vitatkozási módszereken keresztül be kell bizonyítani, illetve épp, hogy megcáfolni. Ez persze csak egy kommunikációs gyakorlat, de sokat segít a kés?bbi életbeli történésekre felkészüléshez... Wink
Ismertem ezeket a tanmeséket, amelyeket zsilip leírt. Csak olyasmik jutnak eszembe, hogy volt ilyen és olyan id?szak is az életemben. Volt, mikor véres szócsatákat vívtam, hittem, hogy mindent lehet bizonyítani és cáfolni. (kés?bb ez kamatozott a kommunikációban) Aztán volt, amikor feltétel nélkül hittem. Mindkett?t kipróbáltam... Persze van egyéb más út is, én a széls?ségeket éltem meg. Azt gondolom a mostani eszemmel ( Idea ) hogy a legfontosabb a hit. Az elfogadás, hogy nem mindig az én álláspontom a jó, hit abban, hogy minden földi szemmel vizsgált folyamat mögött rejt?zik egy olyan er?, amelyet nem mindig veszek észre. Very Happy Nem szeretnék elszálldosni, mert Mária megkövez . Laughing
Vissza az elejére
Mária
Az EZO-INFO guruja!
Az EZO-INFO guruja!

HozzászólásElküldve: 2006.01.25 11:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

szia Venus!
szerintem a vitatkozás igen serkent? dolog ám! mindig becsülend?bb az, amit saját küzködése árán ér el az ember, mint az, amit a feneke alá tolnak!
és a viták során az ember rákényszerül h gondolkozzon, h felismerjen dolgokat, h ráébredjen egyes igazságokra! de igazából csak magadért jó a vita! ha már valami más is áll a háttérben (pl: egy vallás, egy másik ember vagy egy fix eszmerendszer) akkor az mozgat és nehéz érzelemmentesnek lenni...
ha feltételezi az ember h a másik álláspontja is lehet éppen annyira igaz mint az övé, akkor sok gond nem lehet Wink
most jól megaszontam a sok bölcsességet Very Happy !
Venus írta:
Nem szeretnék elszálldosni, mert Mária megkövez

miért feltételezed ezt? Laughing
üdvicsek:m.
Vissza az elejére
Venus
Gyakori látogató!
Gyakori látogató!

HozzászólásElküldve: 2006.01.25 12:17    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Laughing Laughing Laughing

Ugye persze nem mindegy mir?l is vitatkozunk. Medd? vitának kevés az értelme. Meg aztán. Vannak megcáfolhatatlan dolgok. A Föld kerek. Az asztal lapja sík. Legjobb vitaalap a szellemi kérdések birodalma. A filozófia. Very Happy Itt merülnek fel azok a dilemmák, amelyekr?l pl. zsilip írt.
A küzdés valóban remek dolog, én küzd? alkat vagyok. Semmit sem kaptam készen. Ahogyan az id? el?rehalad, egyre inkább merem használni az én kis egyes házas Marsomat, de leginkább a mérhetetlen energiáit használom fel. Razz
Dobj fel egy témát. Vitázzunk! Wink Wink
Vissza az elejére
Mária
Az EZO-INFO guruja!
Az EZO-INFO guruja!

HozzászólásElküldve: 2006.01.25 16:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

szia Venus!
Nálam a Marsod inkább már a kettes házad csúcsára esik, de persze az még nem jelenti azt h nem er?s, hiszen a Skorpióban van... Wink !
szívesen vitázom, de nem tudom, mihez értesz ill. mivel foglalkozol ilyen ezo-izé téren. így aztán (egyenl?re) nincs kérdés!
üdvicsek:m.
Vissza az elejére
Venus
Gyakori látogató!
Gyakori látogató!

HozzászólásElküldve: 2006.01.25 18:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia Mária! Very Happy

Az én olvasatomban, az egyenl? házak rendszere alapján az egyesben van.
Írtam már pár dolgot magamról. Oké, nyilván aktuális megnyilvánulásoknál majd el?jön, hogy hol a vita hosszú spárgájának az eleje. Very Happy Akkor aztán megfogjuk, és vitázunk. Very Happy

Szép estét : Tünde
Vissza az elejére
Mária
Az EZO-INFO guruja!
Az EZO-INFO guruja!

HozzászólásElküldve: 2006.01.25 21:07    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Idézet:
Szia Mária!
Az én olvasatomban, az egyenl? házak rendszere alapján az egyesben van.
Írtam már pár dolgot magamról. Oké, nyilván aktuális megnyilvánulásoknál majd el?jön, hogy hol a vita hosszú spárgájának az eleje. Akkor aztán megfogjuk, és vitázunk.

Szép estét : Tünde

érticsekk!
és vitában számíthatsz rám!
amúgy szép neved van!
üdv:m.
Vissza az elejére
Bogár Iván Balázs
Site Admin

HozzászólásElküldve: 2006.01.25 21:09    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Például vitatkozhatnátok az asztrológiai házrendszerekr?l! Twisted Evil

Ha az Úr citromot adott, csinálj bel?le limonádét!

Legutóbb Bogár Iván Balázs szerkesztette (2006.01.25 21:24), összesen 1 alkalommal
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Duma-részleg Időzóna: (GMT +2 óra)
Ugrás az oldalra: 1, 2  Következő
1 / 2 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban